Volley League ανδρών 2022-2023: ένα δυνατό και ανατρεπτικό πρωτάθλημα

Το πρωτάθλημα της Volley League ανδρών έχει ξεκινήσει εδώ και περίπου ένα μήνα και ήδη σημειώνει θεαματικά ματς για τη φετινή σεζόν. Αρχικά, βλέπουμε νέες ομάδες στο προσκήνιο με τρία νεοφερμένα συγκροτήματα: τον Πήγασο Πολίχνης, τον Άθλο Ορεστιάδας και τον Αριστοτέλη Σκύδρας, που πάτησαν το πόδι τους στην Α1 με πολλή αποφασιστικότητα κοντράροντας τα μεγαθήρια.

Για να δούμε τα πράγματα πιο συγκεκριμένα, ένα από τα πρώτα ματς της φετινής Volley League ήταν το Ορεστιάδα – Ολυμπιακός, στο οποίο φαινομενικά οι ερυθρόλευκοι με τους τίτλους που κουβαλάνε στην πλάτη τους θα κέρδιζαν εύκολα. Όμως, η ομάδα του Έβρου παραλίγο να φτάσει στη νίκη και να κάνει την έκπληξη της αγωνιστικής. Ο αγώνας έληξε με 3-2 υπέρ του Ολυμπιακού και η Ορεστιάδα αν και ηττημένη, στέρησε έναν πόντο από τον πρώην πρωταθλητή και τον έκανε να «ιδρώσει» για να κερδίσει.

Τις ίδιες δυσκολίες έβαλε ο Άθλος Ορεστιάδας και στην ομάδα του Παναθηναϊκού  στην προηγούμενη αγωνιστική (20 Νοεμβρίου), όπου οι πράσινοι έσωσαν το παιχνίδι στο πέμπτο σετ και νίκησαν με 3-2. Οι Εβρίτες φαίνεται ότι είναι μαχητικοί, αφού στέρησαν και από τον ΠΑΟ έναν βαθμό από την κατάταξη.

Άλλο ένα ματς έκπληξη αποτέλεσε και το Παναθηναϊκός – Μίλων. Ο Μίλωνας είχε δείξει και πέρυσι σε δυνατά ματς ότι μπορεί να ανταπεξέλθει έναντι των πρώτων, παρέμενε όμως στην ήττα. Φέτος, ήρθε να το αλλάξει αυτό και να πάρει μια καθαρή νίκη με 3-0 από τους πράσινους. Για τον Παναθηναϊκό ήταν σίγουρα μια από τις χειρότερες εμφανίσεις των τελευταίων ετών (με κακή υποδοχή και με μόλις 27 πόντους κερδισμένους συνολικά από επιθετικές ενέργειες), ενώ στον αντίποδα αυτού, οι νεοσμυρνιώτες ήταν σε πολύ καλή μέρα και πανηγύρισαν έξαλλα την επιτυχία τους.

Και παρόλο που βρισκόμαστε σχεδόν στα μέσα του πρώτου γύρου, οι ομάδες μας έχουν ήδη προσφέρει τρομερό θέαμα σε πολλά ντέρμπι, όπως αυτό μεταξύ Σκύδρας – Ορεστιάδας. Στις 30 Οκτωβρίου, οι δυο ομάδες έδειξαν ότι άξιζαν να ανέβουν κατηγορία και μας χάρισαν ένα παιχνίδι με 5 γεμάτα σετ. Ο Αριστοτέλης Σκύδρας ήταν αυτός που έκανε την ανατροπή, αφού παρότι βρισκόταν πίσω στα σετ με 2-1 και ο Άθλος είχε δύο ευκαιρίες να πάρει το τρίποντο, δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να κάνει την ανατροπή με νίκη 3-2. Η ομάδα της Κατερίνης έκανε το ντεμπούτο της με μεγάλη επιτυχία, σημειώνοντας την πρώτη της νίκη από νωρίς μέσα στο πρωτάθλημα.

Ακόμα τρία ντέρμπι έχουν σημειωθεί προς το παρόν, με την Κηφισιά και τη Σύρο να είναι οι «πρωταγωνίστριες» ομάδες σε αυτά. Η ομάδα της Σύρου γνωρίζει νίκες, ανατροπές και επιτυχίες ανά τα χρόνια και έτσι και φέτος δείχνει δυνατό πρόσωπο. Στο ματς με τον Παναθηναϊκό, ζόρισε αρκετά την ομάδα του Ανδρεόπουλου αλλά έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια της με 3-2 σετ για τον ΠΑΟ, στερώντας του βέβαια έναν πολύτιμο βαθμό.

Όταν βρέθηκαν αντιμέτωπες οι δύο πρωταγωνίστριες ομάδες των ντέρμπι όμως, η Κηφισιά έκανε την υπέρβαση στη Σύρο, επικρατώντας του Φοίνικα με 3-2 σε έναν μεγάλο αγώνα. Με αυτή τη νίκη η Κηφισιά κέρδισε για πρώτη φορά φέτος εκτός έδρας και «έπιασε» τον Παναθηναϊκό και τον Μίλωνα που βρίσκονταν έκτοτε στην 3η θέση με 10 βαθμούς. Πριν από αυτό το παιχνίδι, η Κηφισιά είχε κατακτήσει και το ματς έναντι του Μίλωνα, το οποίο χάρισε στους θεατές 136 λεπτά θεάματος. Έτσι, σημειώνεται και το τρίτο ντέρμπι της αγωνιστικής με τον μαχητικό Μίλωνα από 0-2 σετ που έχανε, να φέρνει το παιχνίδι σε τάι μπρέικ, αλλά η Κηφισιά κρατήθηκε όρθια και πήρε το ματς.

Volley League

Η μοναδική ομάδα που δεν έχει χάσει πρακτικά κανένα παιχνίδι, είναι ο Ολυμπιακός που είναι και πρώτος βαθμολογικά (με 14 βαθμούς) και, με διαφορά μόλις δύο βαθμών, τον ακολουθεί ο ΠΑΟΚ, ενώ τρίτος είναι ο ΑΟΝΣ Μίλωνα. Αυτή την εβδομάδα, στις 26/11, αναμένεται να παρακολουθήσουμε το ντέρμπι μεταξύ Ολυμπιακού – ΠΑΟ το οποίο ενδέχεται να έχει ενδιαφέρον και να μας προσφέρει ακόμα περισσότερες θεαματικές στιγμές στο πρωτάθλημα. Αξιοσημείωτη προς το παρόν είναι η εμφάνιση του Άθλου Ορεστιάδας, που χαρακτηρίζεται από τρομερή ανταγωνιστικότητα.