Κάνε μας περήφανους Στέφανε!

8 Οκτωβρίου 2020
Πηγή: essentiallysports.com
Χθες γράφτηκε ιστορία. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς με μια φανταστική εμφάνιση απέκλεισε με 3-0 σετ τον Ρώσο Αντρέι Ρούμπλεφ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Roland Garros. Ο έλληνας άσσος δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλό του βάζοντας πλώρη για τους 4 αυτής της τόσο σπουδαίας διοργάνωσης για πρώτη φορά στη καριέρα του. Έτσι ο τενίστας σκαρφάλωσε στο νούμερο 5 της Παγκόσμιας κατάταξης ενώ εάν καταφέρει να βρεθεί στον τελικό και να τον κατακτήσει θα ανέβει στο νούμερο 4! Η εξέλιξη του αγώνα Στο 1ο σετ ο Έλληνας τενίστας έκανε μια επική ανατροπή αφού ο  Ρούμπλεφ βρισκόταν μπροστά στα games με 5-3. Έτσι με 4 συνεχόμενα κερδισμένα games και δυο μπρέικς στο σερβίς του Ρώσου, ο Στέφανος καταφέρνει έστω και με δυσκολία να κατακτήσει το πρώτο σετ. Το 2ο σετ θα το κατακτήσει με μεγαλύτερη ευκολία κάνοντας περίπατο με σκορ 6-2 ενώ το 3ο με 6-3. Ακολουθούν τα στιγμιότυπα του αγώνα : Η πορεία του στη διοργάνωση Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο γαλλικό grand slam αποκλείοντας τον Ισπανό Χάουμε Μουνάρ σε έναν επεισοδιακό αγώνα με 3-2 σετ και ανατροπή για τον Έλληνα. Ακολούθησαν οι εύκολες νίκες κόντρα στον Κουέβας και τον Μπεντένε με 3-0 σετ. Μάλιστα ο τελευταίος δεν ολοκλήρωσε ποτέ τον αγώνα και αποσύρθηκε ενώ το σκορ ήταν 2-0 σετ υπέρ του Έλληνα. Στην επόμενη φάση της διοργάνωσης απέκλεισε τον αξιόλογο Βούλγαρο και νούμερο 20 της παγκόσμιας κατάταξης Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ πάλι με 3-0 σετ για να ακολουθήσει η χθεσινή του επικράτηση και η πρόκριση του στα ημιτελικά. Ο επόμενος αντίπαλος Ο επόμενος αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στη διοργάνωση είναι το νούμερο 1 στη παγκόσμια κατάταξη, Νόβακ Τζόκοβιτς. Σε παλαιότερες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ο Τσιτσιπάς μετράει 2 νίκες σε 5 αγώνες. Το όνομα του Τζόκοβιτς δε φαντάζει μεγαθήριο για τον Έλληνα αφού τον έχει νικήσει στο παρελθόν και το ίδιο θα επιδιώξει να κάνει και την Παρασκευή. Σε δηλώσεις του ο Σέρβος άσσος αναφέρθηκε στα προβλήματα τραυματισμού που τον ταλαιπωρούσαν και τον άφησαν εκτός δράσης για αρκετό διάστημα σημειώνοντας ότι αισθάνεται εμφανώς καλύτερα και έτοιμος για τον μεγάλο αγώνα. Το άλλο ζευγάρι στον ημιτελικό είναι ο τεράστιος Ραφαέλ Ναδάλ με τον Αργεντινό Σβάρτσμαν.
Η έως τώρα πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά στο Roland Garros της Γαλλίας είναι εξαιρετική. Βέβαια, από εδώ και πέρα πρέπει να κάνει προσωπική υπέρβαση για να μπορέσει να βρεθεί στο τελικό. Παρόλα αυτά, με ψυχή, πίστη και αποφασιστικότητα μπορεί να τα καταφέρει. Ας του ευχηθούμε όλοι καλή επιτυχία για αύριο και να συνεχίζει να μας κάνει περήφανους.

Μοιράσου το:

Αστέριος Γραμμένος

Γεννήθηκα και μεγάλωσα στη Χαλκιδική, αλλά τα τελευταία χρόνια βρίσκομαι στην όμορφη Θεσσαλονίκη, λόγω των σπουδών μου. Συγκεκριμένα, είμαι φοιτητής του τμήματος Δημοσιογραφίας στο ΑΠΘ και ευελπιστώ να πάρω πτυχίο κάποτε. Λατρεύω το ποδόσφαιρο, τη μουσική, την αρθρογραφία, αλλά και τις όμορφες στιγμές με φίλους και γνωστούς, οι οποίες μένουν πάντα ανεξίτηλες στη μνήμη. Στον ελεύθερο μου χρόνο, δουλεύω στο εστιατόριο των γονιών μου στον Άγιο Πρόδρομο Χαλκιδικής. Είμαι ευγνώμων στην ομάδα του DREAM ON-line, διότι μου δίνει την ευκαιρία να εκφράζω τις απόψεις μου άφοβα.