Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα γυναικών: δυναμική εικόνα της Εθνικής Ελλάδος

Μπορεί το καλοκαίρι η κανονική περίοδος των πρωταθλημάτων της Volleyleague να διακόπτεται, όμως έρχεται η σειρά για τις Εθνικές ομάδες ανδρών και γυναικών της Ελλάδας να φανούν στο προσκήνιο και να αγωνιστούν σε μια σειρά από θεαματικά ματς. Το γυναικείο συγκρότημα της Εθνικής μας ήταν αυτό που ξεχώρισε το τελευταίο δίμηνο, χαρίζοντας μας αξέχαστες αναμετρήσεις στον 6οπροκριματικό όμιλο στον οποίο και βρέθηκε.

Οι Ελληνίδες παίκτριες αγωνίστηκαν σε 6 παιχνίδια (3 εντός και 3 εκτός έδρας) με αντίπαλες τις παίκτριες από την Ελβετία, τη Βοσνία και τη Νορβηγία. Καμία από αυτές δεν θεωρούταν ιδιαίτερο φαβορί και η ελληνική αποστολή μπήκε άφοβα και δυναμικά σε όλα τα παιχνίδια ή τουλάχιστον στα περισσότερα από αυτά.

Πιο συγκεκριμένα, πρώτο ματς ήταν αυτό έναντι της Ελβετίας, όπου η ομάδα μας έκανε ένα ιδανικό ξεκίνημα με μια νίκη 3-0 εντός έδρας. Δύο ήταν τα σημεία κλειδιά αυτής της σπουδαίας νίκης. Πρώτα, η ανατροπή στο δεύτερο σετ, που από 7 πόντους φτάσαμε τους 13 και περάσαμε μπροστά από τις Ελβετίδες, κάνοντας το 2-0 χωρίς ελπίδα ισοφάρισης στα σετ. Το δεύτερο γεγονός που οδήγησε στη νίκη ήταν η καταπληκτική εμφάνιση της διαγώνιου μας, Μάρθας Ανθούλη (με ύψος 2.02), η οποία βγήκε τοπ σκόρερ του ματς με 20 πόντους.

Οι «γαλανόλευκες» κράτησαν τον ίδιο ρυθμό και στους δύο επόμενους αγώνες, αρχικά απέναντι στη Βοσνία και έπειτα ενάντια στη Νορβηγία. Και τα δυο ματς έληξαν με 3-0 σετ υπέρ της χώρας μας και εάν τα κοιτάξει κανείς ξεχωριστά θα δει πως με τη Βοσνία το κύριο όπλο μας ήταν το μπλοκ (που μετρούσαμε συνολικά 16 σε όλο το ματς), αλλά και το σέρβις. Η Λαμπρινή Κωνσταντινίδου μάλιστα, η βασική πασαδόρος, από τους 8 άσσους που έκανε η ομάδα μας σημείωσε τους μισούς και ήταν η πολυτιμότερη παίκτρια του αγώνα. Η αναμέτρηση με τη Νορβηγία από την άλλη πλευρά χαρακτηρίστηκε ως «γαλανόλευκο πάρτι», αφού το παιχνίδι έληξε μέσα σε μόλις 63 λεπτά.

Μέχρι αυτό το σημείο η Εθνική γυναικών μετρούσε 3 καθαρές νίκες σε ισάριθμα ματς, χωρίς απώλεια σετ και η πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ήταν ορατή ήδη από το μισό της διαδρομής. Μετά από μια ακόμα επιτυχημένη εμφάνιση των γυναικών μας αντιμέτωπες με την αδύναμη Νορβηγία (3-0 στα σετ), τα πράγματα άρχισαν να παίρνουν την «κάτω βόλτα» για το ελληνικό σχήμα.

Ενώ η ομάδα είχε εξασφαλίσει την πρόκριση κάνοντας το 4Χ4 στον προκριματικό όμιλο και βρισκόταν δυο αγωνιστικές μακριά από το φινάλε, τα βρήκε σκούρα στον αγώνα εντός έδρας και ηττήθηκε από τη Βοσνία με 3-0. Η εθνική Βοσνίας φάνηκε ότι ήρθε διαβασμένη και αποφασισμένη για τη νίκη, χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο αυτή τη φορά για να περάσει η Ελλάδα μπροστά.

Το ίδιο ακριβώς σκηνικό συνέβη λίγες μέρες μετά στην Ελβετία, όπου οι Ελληνίδες παίκτριες έχασαν ξανά με το ίδιο σκορ. Αυτές οι δύο ήττες τους στέρησαν την ευκαιρία να βγουν πρώτες και εν τέλει να τερματίσουν δεύτερες στην τελική κατάταξη, μετά την Εθνική Βοσνίας που ήρθε πρώτη.

πηγή: Ρέα Πρασσά

Αξιοσημείωτο για την Εθνική Ελλάδος γυναικών είναι η αποχώρηση της διεθνούς παίκτριας, Εύας Χαντάβα, μετά από 16 χρόνια συμμετοχής στην ομάδα. Η ίδια μέσα από τον λογαριασμό της στα socialmedia, δήλωσε: «Με 150 συμμετοχές δεν θα ξεχάσω ποτέ την πρώτη μου εμφάνιση στα 16 μου χρόνια και τον πρώτο μου πόντο. Ήμουν πάντα χαρούμενη και περήφανη που έπαιζα σε αυτή την ομάδα και στις καλές και στις κακές μέρες της. Για μένα είναι η σωστή στιγμή να κλείσω αυτόν τον μεγάλο κύκλο που σήμαινε πολλά στη ζωή μου με την καλύτερη ανάμνηση από την πρόκριση στο επόμενο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα».