ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός: οι αναμετρήσεις τους

Με τη χρονιά για το πρωτάθλημα να ξεκινάει με το δίδυμο Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ χαρίζοντας μας σπουδαίο θέαμα στην αναμέτρηση αυτή, στην πορεία προέκυψαν άλλα δυο ματς ντέρμπι ανάμεσα τους. Ο δικέφαλος του Βορρά έχει βρεθεί απέναντι στην ομάδα του Ανδρεόπουλου τρεις φορές και δεν έχει καταφέρει να πάρει τη νίκη καμία από τις τρεις. Απέναντι σε έναν θα λέγαμε «αδύναμο» ΠΑΟ φέτος (σε σύγκριση με τα προηγούμενα έτη και ειδικότερα με πέρυσι), που είναι γνωστό πως σαρώνει τα τελευταία χρόνια.

Στις 29 του Οκτώβρη, η volley league κάνει ντεμπούτο με το ματς ΠΑΟ-ΠΑΟΚ στο κλειστό του Αγίου Θωμά στην Αθήνα. Τότε ήταν ακόμα όλα πολύ φρέσκα για να κρίνουμε την εικόνα των δύο ομάδων και με 3-1 οι πράσινοι πήραν τη νίκη και τους πρώτους τους  τρεις βαθμούς. Μετά από ένα ολόκληρο μήνα, στις 5 του Δεκέμβρη, τα μεγαθήρια ξανά συναντήθηκαν. Αυτή τη φορά για τον θεσμό του Λιγκ Καπ “Νίκος Σαμαράς”, βρέθηκαν αντίπαλοι στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Παίξανε δύο ματς, έναν εντός και έναν εκτός έδρας όπως ορίζει το πρωτόκολλο. Ας τα πάρουμε όμως ένα – ένα.

Ο πρώτος προημιτελικός σημαδεύτηκε από μια φοβερή ανατροπή για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος βρέθηκε να χάνει με 0-2 και έφερε το ματς στα ίσα (2-2), ενώ ο αγώνας κρίθηκε στο πέμπτο και τελευταίο σετ. Να αναφέρουμε κάπου εδώ ότι η ομάδα του Παναθηναϊκού είχε δυσκολευτεί έως τότε με ομάδες που δεν θα περίμενε κανείς ότι είτε θα του στερήσουν πόντους (Άθλος Ορεστιάδας), είτε θα τον κερδίσουν (Πήγασος Πολίχνης, ΑΟΝΣ Μίλων).

Όμως, είχε καταφέρει ήδη μια φορά να παλέψει και να ισοσταθμίσει το ματς σε ένα ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Η εικόνα αυτού του ματς με εκείνου μοιάζει πολύ, γιατί και τότε ο ΠΑΟ βρισκόταν πίσω με 2-0 σετ και τελικά νίκησε με 3-2. Έτσι και στα προημιτελικά με τον ΠΑΟΚ, κέρδισε 3-2 στα σετ έχοντας σε φοβερή μέρα τον Ερνάντεζ (με 36 πόντους) και άφησε ανοικτούς λογαριασμούς για την υπόθεση της πρόκρισης στα ημιτελικά.

Ο δεύτερος προημιτελικός διεξήχθη πριν από λίγες μέρες στη Θεσσαλονίκη και αν και πάλι βρέθηκε πίσω (1-0 στα σετ), η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πήρε την καθαρή νίκη με 3-1 εκτός έδρας και μαζί το εισιτήριο για τα ημιτελικά. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Μίλωνα, με τον οποίο έχει αφήσει «άλυτες» υποθέσεις στο παρελθόν και θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πως θα ανταποκριθεί στα καθήκοντά του. Όπως και να έχει, με αυτό τον αγώνα έκλεισε και η 3η ήττα του ΠΑΟΚ έναντι του ΠΑΟ που έδειξε αδυναμία επιθετικά και έχασε την ευκαιρία για τη διεκδίκηση ενός τίτλου.

ΠΑΟΚ
πηγή: Ρέα Πρασσά

Βέβαια οι αναμετρήσεις μεταξύ τους δεν τελειώνουν εδώ. Θα κληθούν να ξανά παίξουν ακόμα δυο φορές μέσα σε 10 μέρες. Πρώτα για το Σούπερ Καπ στις 4 του Γενάρη και έπειτα στις 14 και πάλι για το πρωτάθλημα, αφού ξεκινάει ο δεύτερος γύρος. Θα σπάσει άραγε αυτό το σερί νικών απέναντι του ο Δικέφαλος ή θα δούμε το ίδιο σκηνικό που ξέρουμε ως τώρα;