League Cup: Ποιοι προκρίθηκαν στον τελικό;

Οι αγώνες για το Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» είναι γεγονός και φέτος, όπως και κάθε χρόνο στον κόσμο του βόλεϊ. Στα ημιτελικά έφτασαν τέσσερις ομάδες εκ των οποίων οι δύο ήταν οι «αναμενόμενες». Αναφέρομαι φυσικά στον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό, οι οποίες είναι δυο ομάδες που γνωρίζουμε τη δυναμική τους ανά τα χρόνια. Οι άλλες δυο που συμπληρώνουν την τετράδα είναι ο Φοίνικας Σύρου και ο ΑΟΝΣ Μίλωνα. Ο Μίλωνας εξακολουθεί να παλεύει στα ίσια τους περισσότερους από τους αντιπάλους του και θα λέγαμε ότι αξίζει που βρέθηκε στα ημιτελικά, ενώ έκπληξη αποτελεί η παρουσία του Φοίνικα.

Μάλιστα ο Φοίνικας βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Ολυμπιακό σε δυο ημιτελικούς – έναν εντός και έναν εκτός έδρας, όπως προβλέπεται από τη διοργάνωση – με τον πρώτο αγώνα να προσφέρει εξαιρετικό θέαμα και μια τρομερή ανατροπή. Η Σύρος έκανε την υπέρβαση της για φέτος σε αυτό το ματς, το οποίο κατέκτησε με 3-1 και βρισκόταν μόλις δυο σετ μακριά από την πρόκριση στον τελικό. Για να αλλάξει αυτά τα δεδομένα ο Ολυμπιακός, θα έπρεπε να κερδίσει τον επόμενο αγώνα και με τη βοήθεια του «χρυσού» σετ να προκριθεί. Αυτή η νίκη ήταν η πρώτη για τον Φοίνικα επί των ερυθρολεύκων μετά από ακριβώς έναν χρόνο και η πρώτη νίκη στην έδρα του μετά από δύο χρόνια.

Μετά από λίγες μέρες, ο Ολυμπιακός στην έδρα του, στο “Μελίνα Μερκούρη”, δεν έχασε την ευκαιρία να ανατρέψει τη μειονεκτική για τον ίδιο συγκυρία. Προκρίθηκε στον τελικό μετά από ένα ματς εναντίον της Σύρου που είχε πρωταγωνιστή τον παίκτη των ερυθρολεύκων, Στερν. Αφού είχαν κερδίσει 3-0, θα έπρεπε να κατακτήσουν και το χρυσό σετ (που παίζεται στους 15 πόντους) και εκεί ο Στερν έκανε την ανατροπή, γιατί το ματς ήταν σχεδόν στα ίσα με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται πίσω με 8-10. Ο MVP του αγώνα πήρε πέντε πολύ σημαντικούς πόντους σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο και η ομάδα του βρέθηκε μπροστά με 13-12. Ανακτώντας λοιπόν την κατάλληλη ψυχολογία που χρειάζεται εκείνη τη στιγμή, η ομάδα του Ολυμπιακού κέρδισε την πρόκριση της στον τελικό της διοργάνωσης.

Τα άλλα δυο ματς ήταν, όπως καταλαβαίνουμε, μεταξύ ΠΑΟ – Μίλωνα. Το ζευγάρι αυτό έχει προσφέρει αρκετό θέαμα και ανατροπές τόσο στις αναμετρήσεις μεταξύ τους, όσο και ξεχωριστά η κάθε ομάδα στη διάρκεια του πρωταθλήματος. Στον πρώτο ημιτελικό, ο Μίλωνας δεν φάνηκε τόσο προετοιμασμένος απέναντι στον διψασμένο για την πρόκριση Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Ανδρεόπουλου κέρδισε 3-0 χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία και του απέμεναν δυο σετ για την πρόκριση στον δεύτερο ημιτελικό που διεξήχθη στη Νέα Σμύρνη, λίγες μέρες μετά.

Εκεί, η ομάδα του Μίλωνα φάνηκε να πείσμωσε οδηγώντας το ματς στα πέντε σετ (3-2), κάνοντας δύσκολη την πρόκριση για τους πράσινους, αφού παραλίγο να κατακτήσουν τα δυο πρώτα σετ. Ο ΠΑΟ όμως, δεν επέτρεψε να γίνει κάτι τέτοιο και προκρίθηκε για 5η φορά στον τελικό του Λιγκ Καπ.

τελικό

Τελικοί «ντέρμπι» αναμένονται να ακολουθήσουν μεταξύ των δυο μεγαθηρίων ΟΣΦΠ – ΠΑΟ, που θα διεξαχθούν μετά το τέλος της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος και πριν τα πλέι οφ. Ο Ολυμπιακός (που προκρίνεται για 8η φορά στον τελικό του θεσμού) θα είναι ο γηπεδούχος στον πρώτο τελικό στις 21 Μαρτίου, ενώ η ρεβάνς θα γίνει στην έδρα των πράσινων στις 24 Μαρτίου.